چگونه بازیکن بهتری شویم؟ قسمت اول – خواب

چگونه بازیکن بهتری شویم

چگونه بازیکن بهتری شویم؟ قسمت اول – خواب

موقعیت کرنر است؛ شما در محوطه جریمه آماده ضربه سر هستید؛ ارسال توپ، ضربه سر و گل… مدال ها یک به یک به گردن هم تیمی هایتان آویزان می‌شود و جام به کاپیتان تحویل داده می‌شود. زمانی که میخواهد جام را بالا ببرد ناگهان از خواب می‌پرید.

رویا های فوتبالی شیرین هستند، ولی واقعی کردن آن شیرین تر.

برای بعضی از بازیکنان حرفه‌ای، خواب را مانند غذا و نوشیدنی مهم می‌دانند. خواب بهترین ابزار ریکاوری بدن است. وقتی شما خواب هستید، بدن بازپروری خود را شروع می‌کند. ناگفته نماند که خواب برای هر موجود زنده ای مهم  است؛ ولی برای یک فوتبالیست که رویای بزرگ در سر دارد، یک خواب منظم و خوب یک امر حیاتی است. چنان که از لحاظ روانی و جسمانی شما را با آمادگی کامل وارد شرایط مسابقه می‌کند. 

خواب خوب فواید زیر را به همراه دارد:

 • افزایش انرژی
 • ترمیم و عضله سازی
 • چربی سوزی هدفمند
 • تنظیم هورمون ها
 • افزایش و تقویت ایمنی بدن
 • بهبودی بعد از مصدومیت
 • از بین بردن مواد زائد بدن

این واضح است که بعد از بیمار شدن، مقداری خوابیدن به روند بهبودی شما کمک می‌کند؛ ولی اصلا چقدر باید خوابید؟ مقدار استاندارد خوابیدن 7 الی 9 ساعت در طول شبانه روز است.

همه‌ ما تجربه یک شب خواب بد را داشته ایم و اگر دقت کرده باشید فردای آن روز به شدت بی حوصله هستید و این یعنی امکان انجام تمرین سخت و خوردن غذای سالم را از دست خواهیم داد. موضوع نگران کننده بعدی آن است که اگر خواب به زیر 7 ساعت برسد، عملکرد مغز افت کرده و تمرکز به شدت پایین می آید. مطالعات نشان می‌دهد که این افت عملکرد باعث التهاب می‌شود و این التهابات برای بدن اصلا مناسب نیست.

حالا سوال اصلی اینجاست که چگونه خواب بهتری داشته باشیم؟

بهتر است خواب را به عنوان یک مهارت در نظر بگیرید. برای به دست آوردن مهارت باید تمرین کنید تا در آن مهارت بهترین شوید.

 •  به خواب خود نظم دهید

خواب خود را به صورت منظم و دارای روتین معین دربیاورید. مثلا اگر بعضی شب ها زود و بعضی شب ها دیر بخوابید، این امر برای بدن شما مضر است؛ زیرا خواب منظم زیربنای همه چیز است. منظم شدن ریتم بدن شما به زندگی تان نیز نظم می‌بخشد.

 • محیط خواب را بهبود بخشید

فقط برای خواب از تخت خواب خود استفاده کنید. موبایل را بیرون از اتاق خواب نگهداری کنید. برای دیدن تلویزیون به محل دیگری مراجعه کنید.

 • از استرس دوری کنید

گفتن‌اش به مراتب راحت تر از عمل کردنش هست؛ ولی باید تمام سعی خود را بر این داشته باشید که با استرس کمتری به رختخواب بروید تا خواب آرامی داشته باشید. یک ساعت قبل از خواب، کار کردن را متوقف کنید. از بررسی کردن ایمیل و صفحات اجتماعی خود اجتناب کنید و تا حد امکان از محیط های استرس زا دوری کنید. ورزش کردن در طول روز کمک شایانی به این امر خواهد کرد. بهتر است 3 ساعت قبل از خواب ورزش خود را انجام دهید و قبل از اینکه به رختخواب بروید، عضلات خود را به وسیله حمام یا دوش گرم آماده استراحت کنید.

 • رژیم و کنترل غذایی 

خوابیدن با شکم خالی غیر ممکن است و اگر از شدت خستگی به خواب بروید، باعث بهم ریختن خواب شما خواهد شد. قبل از خواب وعده کوچک دارای پروتئین مصرف کنید، چون به روند بهبود بدن کمک زیادی خواهید کرد. آخرین وعده کافئین دار خود را حداقل 6 ساعت قبل از خواب میل کنید و از خوردن نوشیدنی های کافئین‌دار قبل از خواب خودداری کنید.

با هم بررسی کردیم که خواب چقدر مهم است، پس بهتر است با تکرار تمرین های فوق به این مهارت مهم دست یابید.